Pôžička s ručením nehnuteľnosťou – je výhodná?

Pôžička s ručením nehnuteľnosťou – je výhodná?
3.25 (65%) 8 hlas[ov]

Pôžičky s ručením nehnuteľnosťou poskytujú banky ako aj nebankové subjekty, ale rozdiel je v tom, že ručenie nehnuteľnosťou sa v prípade bánk využíva len pri hypotekárnych úveroch a pri väčších sumách, kým v prípade nebankových spoločností je pôžička s ručením nehnuteľnosťou napríklad aj na menšie a krátkodobejšie úvery a toto ručenie slúži veľakrát namiesto dokladovania príjmu alebo overovania registrov, takže ide o inú formu zabezpečenia úveru.

Pri požičiavaní rozhoduje aj to, o aký ide úver. Ručenie nehnuteľnosťou je spravidla tou najvyššou formou ručenia a nebankové spoločnosti obvykle požičiavajú len do určitej hodnoty založenej nehnuteľnosti. Výhodou je, že nie je treba vždy ručiť len svojou nehnuteľnosťou, takže môže byť ručenie kupovanou nehnuteľnosťou, ale aj ručenie cudzou nehnuteľnosťou, ktorá je vo vlastníctve tretej osoby. Tá ale musí samozrejme s ručením súhlasiť.

Odporúčame overenú pôžičku pre každého od známych poskytovateľov:

  • rýchle vybavenie
  • bez poplatkov
  • pre každého
  • bez ručiteľa
  • diskrétne
Časovo obmedzená ponuka až do 6000 €
Nezáväzná žiadosť
5 klientov už dnes požiadalo

V rámci ručenia nehnuteľnosti je možné si požičať v banke obvykle do 70 až 90 % hodnoty založenej nehnuteľnosti, pričom toto závisí predovšetkým od typu úverového produktu a kým pri klasickej hypotéke účelovej je možné získať viac finančných prostriedkov, pri americkej alebo hypotéke pre mladých len do menšej sumy. Nebankovky obvykle pri ručení formou nehnuteľnosti požičiavajú do 50 až 60 % z jej hodnoty podľa vypracovaného znaleckého posudku.

Úvery v bankách s nehnuteľnosťou

V banke sa používa ručenie nehnuteľnosťou pri hypotekárnych úveroch, kde predstavuje pre banku záruku splatenia úveru. Ručí sa najmä kupovanou nehnuteľnosťou, v prípade, ak banka požičiava hypotéku na kúpu a môže ísť o byt, dom alebo v prípade bonitnej nehnuteľnosti tiež aj o ručenie stavebným pozemkom. V tomto prípade je možné obvykle prefinancovať priamo na hypotekárny úver až do 90 % hodnoty založenej nehnuteľnosti, respektíve do 90 % kúpnej ceny.

Výnimka je pri hypotékach pre mladých, kde sa požičiava len do 70 % hodnoty založenej a kupovanej nehnuteľnosti, pričom zvyšok sa musí prefinancovať iným úverom. Ak si chce klient požičať bezúčelovú hypotéku, tzv. americkú hypotéku, musí rátať s tým, že obvykle nie je možné dostať ani tu plnú sumu podľa znaleckého posudku a väčšina bánk poskytuje od 80 do 90 percent. To závisí najmä od každej banky zvlášť, ale aj od bonity klienta a tiež hodnoty nehnuteľnosti.

Ručenie pri nebankových subjektoch

Nebankové spoločnosti môžu ponúkať buď bežné úvery, ktoré sú zaručené nehnuteľnosťou, alebo úvery a hypotéky podobné tým bankovým. Bežné bezúčelové úvery, kde je ručenie cez nehnuteľnosť, sa zvyknú požičiavať na kratšiu dobu, obvykle nie viac ako 8 až 10 rokov, pričom sú to bezúčelové úvery a veľakrát sa už nedokladuje ani príjem klienta, alebo sa ani neoverujú registre. Takto sa požičiava do 50 % hodnoty nehnuteľnosti, no najviac si treba dať pozor na úrok.

Druhým typom sú nebankové úvery na bývanie alebo nebankové hypotekárne pôžičky. Vo svojej ponuke ich má len niekoľko nebankových spoločností a subjektov, pričom tu je splatnosť možná aj na dlhšie obdobie, napríklad aj na 20 rokov. Založenie nehnuteľnosti už ale neslúži ako zábezpeka namiesto overovania klienta, takže je potrebné na získanie vedieť doložiť príjem a nebankovka si klienta aj overí. Môže si ale požičať väčšiu sumu a za lepší úrok.

PoskytovateľVýška pôžičkyÚrokFixácia
ČSOB 70 % ceny nehnuteľnosti4,9 – 6,00%1,3,5 rokov
OTP banka80 % ceny nehnuteľnosti-1,3,5,10 rokov
Tatra banka50 % ceny nehnuteľnosti9,00 %2,3,5,10,15 rokov
VÚB banka70 % ceny nehnuteľnosti4,60 %-

Na čo si dávať pozor

V prípade bánk je treba si dať pozor najmä na to, akým spôsobom sa bude ručiť a ako prebehne celý proces založenia nehnuteľnosti a kedy budú peniaze vyplatené. V prípade, ak sa kupuje nehnuteľnosť, ktorou sa aj ručí, tak je treba vybaviť nielen znalecký posudok, ale aj poistenie nehnuteľnosti s vinkuláciou v prospech danej banky. Niektoré banky uvoľňujú finančné prostriedky už po prijatí vkladu do katastra, iné až po zapísaní záložného práva na list vlastníctva.

Nebankové spoločnosti majú tiež rozličné podmienky a tu je trh ešte menej regulovaný ako ten bankový, čiže treba dať pozor najmä na celkové splatenie úveru a jeho preplatenie. Keďže sa ručí nehnuteľnosťou, musí klient dopredu zvážiť, či bude schopný úver nielen splácať, ale aj celý splatiť. Pozor aj pri konkrétnych zmluvných podmienkach ohľadom možnosti siahnuť na založenú nehnuteľnosť, niektoré nebankovky to môžu využiť už pri prvom omeškaní s riadnym splácaním.

Ako postupovať pri refinancovaní

Ak už máte založenú nehnuteľnosť, no máte ponuku na lepší úver alebo lepšie podmienky úveru, je možnosť taktiež meniť poskytovateľa úveru a aj vecné bremeno. V tomto prípade poradí s postupom nový veriteľ, či už banka alebo nebankovka, pričom postup je obvykle taký, že poskytovateľ najprv schváli záujemcovi úver, ten podpíše úverovú zmluvu, nový poskytovateľ peňazí vyplatí starý úver a záložné právo prejde zo starého na nového veriteľa.

Sú ale aj prípady, kedy je tento proces komplikovaný a musí klient byť viac nápomocný celému vybavovaniu, aby sa zosúladili termíny. Tiež si treba dať pozor v tomto prípade, aby boli zmeny na katastri vykonané včas a je lepšie sa napríklad aj poradiť s advokátom ohľadom konkrétnych podaní žiadostí a nechať si ich vypracovať odborne tak, aby bol celý proces čo najrýchlejší a bez zbytočných administratívnych prieťahov.

Nechcú Vám nikde požičať? Skúste to tu
Získať pôžičku
Recenzia Pôžička s ručením nehnuteľnosťou – je výhodná? patrí medzi pôžičky: , , , , , , , , , , ,

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Pôžička dňa

Ak si potrebujete rýchlo a bezpečne požičať sumu do 6000 €, nezáväzne požiadajte o MultiPôžičku.

Požičať teraz

<

Vážení zákazníci, dovoľujeme si vás upozorniť, že informácie na tejto internetovej stránke sú neaktuálne. Žiadame vás, aby ste sa pri výbere vami požadovaného finančného produktu týmito informáciami neriadili. Na úprave obsahu internetovej stránky sa pracuje. Ďakujeme.

X