Registre neplatičov pôžičiek – úverové registre

Registre neplatičov pôžičiek – úverové registre
3.83 (76.67%) 6 hlas[ov]

Rôzne registre neplatičov pôžičiek a úverové registre slúžia na zhromažďovanie informácií o klientov bánk, nebankoviek alebo platcov iných finančných záväzkov. Niektoré registre dlžníkov fungujú na princípe, že evidujú len záznamy v prípade nesplácania úverov alebo ak je klient v omeškaní s riadnou splátkov. Sú tu ale aj registre, ktoré priebežne sledujú splácanie každého klienta, ktorý má nejaký úver, pôžičku a dlh alebo ich mal za posledných 5 rokov.

Register neplatičov úverov ako aj všetkých klientov bánk či nebankoviek slúži na to, aby si mohol poskytovateľ úveru či pôžičky overiť klienta z hľadiska jeho finančnej histórie ale tiež aj ohľadom jeho aktuálnych úverových a iných záznamov. Niektoré registre fungujú tak, že sa do nich zapisujú informácie o každom klientovi, iné sú len ako register neplatičov. Banky si overujú klienta ale aj inými spôsobmi, napríklad cez daňové úrady alebo Sociálnu poisťovňu.

Na Slovensku je viacero registrov, pričom niektoré ú určené len pre banky, iné pre nebankové spoločnosti, ďalšie majú informácie všeobecne o klientoch oboch skupín úverov a niektoré sa špecializujú len na podnikateľov. V registroch obvykle sú osobné údaje klientov a ich kompletná úverová a finančná minulosť, čiže koľko si požičali, aký typ úveru, ako ho vedeli splácať, či boli v omeškaní, či úver predčasne splatili a podobne. Údaje sú archivované zvyčajne 5 rokov.

Aké registre u nás existujú?

Univerzálnym registrom je Centrálny register dlžníkov CERD, ktorý v sebe spája registre nebankoviek aj bánk a poskytovateľom úverov umožňuje získať komplexný obraz o klientovi a žiadateľovi o pôžičku. SRBI je register neplatičov v bankách ale aj všetkých klientov v rámci bankových úverov. Do tohto registra sa dostane klient nielen keď je neplatič, ale aj vtedy, ak napríklad má v banke bežný účet s povoleným prečerpaním a mohol by si teda požičať.

NRKI je register neplatičov nebankových subjektov, ale aj klientov splátkových spoločnosti alebo leasingových firiem a tento register sa zameriava na úvery a pôžičky iné ako bankového charakteru. Okrem týchto registrov sú na Slovensku aj iné registre, napríklad Register bankových úverov a záruk, čo je úverový register vedený Národnou bankou Slovenska pre právnické osoby a podnikateľov. Sú tu aj register Solus alebo Crif zamerané na fyzické osoby.

poskytovateľvýška sumyúrokdoba splatnostimesačná splátka
Ammando100 € - 8000 €9,8 % 12 - 84 mesiacovod 10 €
Credit One5 € - 500 € - 15 - 30 dní5 € - 500 €
Ferratum Bank25 € - 350 € - 15 - 30 dní25 € - 350 €
SMS credits20 € - 350 € - 15 dní20 € - 350 €
Pôžičkáreň100 € - 4500 € (od 25 €) - 2 - 12 mesiacov -

Ako sa človek dostane do registra?

Register neplatičov úverov ale aj klientov splácajúcich pôžičky funguje buď na princípe, že sa do neho dostane človek len vtedy, ak úver nespláca, alebo na princípe, že sa vedú záznamy o každom dlžníkovi a do histórie registra sa zapisujú všetky informácie, teda aj riadne splácanie úveru. V každom prípade, obvykle do 2 – 3 dní sa informácie o klientoch a úveroch v registri objavia, pričom údaje vo väčšine registrov sa pravidelne aspoň raz mesačne aktualizujú.

Zlý záznam v registri môže získať klient napríklad aj s omeškaním splátky už po pár dňoch, napríklad ak zabudne zaplatiť splátku za menší úver, nákup tovaru na splátky, prípadne ak sa dostane na účte do mínusu a nestihne včas vrátiť napríklad splátku za kontokorentný úver alebo povolené prečerpanie. Pri niektorých záznamoch môže byť previnenie natoľko vážne, že banky už odmietnu ďalší úver klientovi dať, menšie omeškania ale nie sú až natoľko vážne.

Nahliadnite do registra aj sami

Do registrov môže nahliadnuť aj samotný klient a väčšinou je možné, že sa dozvie aj niečo, čo predtým netušil. Keďže sú v registroch súkromné aj osobné údaje, na získanie je treba požiadať písomnou formou Národnú banku Slovenska o výpis, pričom služba je spoplatnená a je možné si zvoliť buď štandardný alebo expresný výpis. Rovnako je možné požiadať aj o výpis z registra a ten doložiť napríklad pri samotnom žiadaní o úver u poskytovateľa úveru.

Čo sa týka stavu v registroch, ak niekto ešte nemal úver a nič nesplácal, nebude v registri, ale na druhú stranu, byť v registroch s pozitívnym záznamom, čiže to, že ste bonitný klient alebo ste v minulosti riadne splácali všetky svoje dlhy, môže byť aj kladná okolnosť, pretože v tomto prípade Vám môže banka alebo nebankovka ochotnejšie poskytnúť novú pôžičku alebo dať aj lepšie úrokové a iné podmienky ako napríklad dlžníkom, ktorí mali problémy.

Niekoľko dobre mienených rád…

  • Pamätajte, že väčšina registrov archivuje údaje dlhšiu dobu, obvykle je to 5 rokov, takže počas tejto doby je možné zistiť všetky údaje o bonite a finančnej disciplíne klienta
  • Úvery z bánk a väčšinou všetkých väčších a serióznych nebankoviek sa poskytujú až po overení klienta v rozličných úverových alebo iných registroch, len niekoľko nebankoviek ponúka pôžičky aj bez overovania registrov
  • Aj klienti bánk, čo majú napríklad povolené prečerpanie k účtu, sa nachádzajú v bankových registroch, keďže sú potencionálnymi dlžníkmi respektíve platiteľmi úveru
Recenzia Registre neplatičov pôžičiek – úverové registre patrí medzi pôžičky: , ,
2x komentované “Registre neplatičov pôžičiek – úverové registre
  1. Ľubica Karamanová píše:

    Prosím o radu, ako zistím, v ktorej nebankovke má moja mama pôžičku. Zobral ju totiž môj brat na jej meno a ten to neplatí, mama to chce všetko splatiť, ale ten jej odmieta dať údaje o pôžičke. Čo mám robiť ?

  2. Anna píše:

    Aj ja by som potrebovala zistiť nebankové pôžičky v rodine,lebo sa stali neplatičmi plynu/odpojeny/,energie.ako sa dostanem k údajom o pôžičkách?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Pôžička dňa

Ak si potrebujete rýchlo a bezpečne požičať sumu do 6000 €, nezáväzne požiadajte o MultiPôžičku.

Požičať teraz

<

Vážení zákazníci, dovoľujeme si vás upozorniť, že informácie na tejto internetovej stránke sú neaktuálne. Žiadame vás, aby ste sa pri výbere vami požadovaného finančného produktu týmito informáciami neriadili. Na úprave obsahu internetovej stránky sa pracuje. Ďakujeme.

X