Pôžičky na zmenku – áno či nie?

Pôžičky na zmenku – áno či nie?
3.43 (68.57%) 7 hlas[ov]

Zmenka je obchodovateľný cenný papier, ktorý v prípade úverov predstavuje zabezpečenie pre veriteľa a poskytovateľa úveru voči dlžníkovi. Tento spôsob zabezpečenia sa používa pri rôznych typoch úverov a využívajú ho banky, nebankové spoločnosti aj súkromné osoby, ktoré ponúkajú možnosť získať pôžičky a úvery. Zmenka predstavuje veľmi efektívny nástroj pre poskytovateľa na zabezpečenie svojej pôžičky, ale len v prípade bonitného žiadateľa o úver.

Pôžičky na zmenku sa poskytujú bez poplatku vopred, keďže obvykle sa dlžná suma uhradí naraz v deň splatnosti. Od súkromnej osoby sa dá požičať veľmi rýchlo, niekedy aj ihneď po podaní žiadosti o úver, pri nebankovke to môže trvať dlhšie. Na rozdiel od úverov od súkromníka sú nebankové spoločnosti viackrát oveľa opatrnejšie a neponúkajú možnosť získať úver len tak hocikomu. Niektoré z nich naopak požičiavajú napríklad aj bez registra.

Môj tip ak chcete bezpečnú nebankovú pôžičku na zmenku ešte dnes:

 • rýchle vybavenie
 • bez poplatkov
 • pre každého
 • bez ručiteľa
 • diskrétne
Časovo obmedzená ponuka až do 6000 €
Nezáväzná žiadosť
37 klientov už dnes požiadalo

Pôžičky na zmenku ponúkajú napríklad nebankovky zamerané na hotovostné úvery menšieho aj väčšieho charakteru, obvykle so splatnosťou do 12 až 24 mesiacov, ale tento spôsob sa veľmi často využíva aj pri oveľa kratších úveroch. Zmenka je veľmi dobre vymáhateľná, pretože žiadateľ o úver podpisuje vyhlásenie, komu má vyplatiť akú sumu a v prípade, ak sa tak nestane, môže veriteľ dať podnet na súd, ktorý skúma len platnosť zmenky a vydá hneď súdny rozkaz na vymáhanie dlhu.

Pôžičky na zmenku bez poplatku vopred

Pôžičky na zmenku sú bez poplatku vopred, to znamená, že ani súkromník a ani nebanková spoločnosť nepožadujú poplatky za vybavenie úveru vopred a väčšinou ani potom, keďže celková suma, ktorú má dlžník vrátiť poskytovateľovi, zahŕňa už všetky poplatky a úročenie. V tomto prípade sa teda vyhnite takým úverom, kde od Vás bude poskytovateľ vyžadovať napríklad ručenie zmenkou a zároveň ešte pred vybavením požadovať zaplatenie poplatku za vybavenie.

Okrem nebankoviek a súkromných osôb využívajú formu zmenky aj viaceré banky, ktoré si takto poisťujú tie úvery, kde nie je žiadne iné ručenie a sú napríklad na väčšiu sumu. V tomto prípade môže ísť napríklad o kontokorentné úvery, čiže povolené prečerpanie k účtu, alebo aj o úvery spotrebného typu. Pri týchto úveroch je už samozrejmosťou, že sa poplatky vopred za vybavenie nepýtajú, na druhú stranu, banky poskytujú tieto pôžičky len overeným klientom.

Ako to funguje?

Princíp je pomerne jednoduchý. Zmenka je listina, ktorá spĺňa všetky náležitosti podľa príslušného zmenkového a šekového zákona, pričom ten, kto peniaze získava vo forme pôžičky, je zmenkový dlžník. V zmenke sa potom zaväzuje vyplatiť do určitého dátumu vopred dohodnutú zmenečnú sumu ďalšej osobe uvedenej na zmenke, ktorá je poskytovateľ pôžičky v tomto prípade. Takáto zmenka sa nazýva vlastná zmenka a používa sa najčastejšie.

Okrem toho existuje ešte cudzia zmenka, kedy má túto sumu zaplatiť veriteľovi tretia osoba. Zmenka je veľmi dobre právne vymáhateľná, pretože ak dlžník nezaplatí uvedenú sumu na zmenke v stanovenom dátume, môže ten, komu sa má suma vyplatiť, čiže v tomto prípade veriteľ, dať návrh na súd. Ten neskúma iné okolnosti len to, či je zmenka platná a v prípade, ak je, vydá zmenkový platobný rozkaz, pričom dlžník musí do 3 pracovných dní na sumu vyplatiť.

Chcete odporúčanie na bezpečnú nebankovú pôžičku na zmenku?

Časovo obmedzená ponuka až do 6000 €
Vyplniť žiadosť
 • nezáväzná žiadosť
 • diskrétne jednanie
 • rýchle vybavenie
 • bez ručiteľa

V prípade, že tak nespraví, môže nastúpiť exekútor, ktorý začne exekučné konanie a keďže za zmenku sa ručí celým majetkom, nastupuje jeho exekúcia. Vzhľadom na to, že tento proces je veľmi rýchly, je zmenka pre veriteľa, teda poskytovateľa úveru, veľmi vhodným nástrojom na zabezpečenie svojich peňazí a ich vrátanie. Na druhú stranu, ak exekútor nemá čo dlžníkovi zexekuovať, stane sa úver nedobytným a aj preto si veľa nebankoviek dáva pozor na klientov, ktorým požičia na zmenku.

Pôžičky na zmenku – ponuka

Banky ponúkajú pôžičky na zmenku napríklad formou kontokorentných úverov, pričom tento spôsob ručenia je určený napríklad pre spoločnosti alebo podnikateľov, ktorí si vybavujú povolenie prečerpania na podnikateľskom účte a ručia zaň majetkom firmy, ale aj svojim vlastným majetkom. Okrem toho sa môžu zmenky využiť aj pri klasických spotrebných úveroch z bánk, ktoré môžu byť až do 25.000 € so splatnosťou od 1 roka až do 10 rokov.

Nebankovky a súkromné osoby majú ponuku úverov na zmenku veľmi širokú, pričom väčšinou sú tieto úvery riešené hotovostným spôsobom alebo osobným vybavením. Pomerne často nebankovky požadujú ručenie zmenkou napríklad pri úveroch od 1.000 € až do 5 alebo 6.000 €, kedy už nastupuje ručenie napríklad ručiteľom. V prípade súkromných osôb je zmenka najčastejšou formou ručenia, pretože súkromníci si žiadateľa takmer vôbec neoverujú.

Čo by ste mali ešte vedieť…

 • Za úver, ktorý si beriete na zmenku, ručíte celým svojim majetkom a preto treba zvážiť, či je toto najlepší spôsob ručenia, aby Vám exekútor nesiahol napríklad aj na nehnuteľnosť
 • Podpisujte len jednu zmenku, pretože platí, že každá zmenka je nový záväzok splatiť finančnú hotovosť, takže rozhodne nepodpisujte žiadne kópie
 • Na zmenke by mali byť presne napísané podmienky splatnosti do najmenších detailov, pretože v prípade pochybností je na dlžníkovi dôkazné bremeno ohľadom akýchkoľvek rozporných skutočností
Nechcú Vám nikde požičať? Skúste to tu
Získať pôžičku
Recenzia Pôžičky na zmenku – áno či nie? patrí medzi pôžičky: , , , , , , ,
Jeden komentár k “Pôžičky na zmenku – áno či nie?
 1. Erika píše:

  Potrebovala by som 3000€ na zmenku

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Pôžička dňa

Ak si potrebujete rýchlo a bezpečne požičať sumu do 6000 €, nezáväzne požiadajte o MultiPôžičku.

Požičať teraz

<

Vážení zákazníci, dovoľujeme si vás upozorniť, že informácie na tejto internetovej stránke sú neaktuálne. Žiadame vás, aby ste sa pri výbere vami požadovaného finančného produktu týmito informáciami neriadili. Na úprave obsahu internetovej stránky sa pracuje. Ďakujeme.

X