Poistenie úveru – aké sú možnosti a alternatívy

Poistenie úveru – aké sú možnosti a alternatívy
3.29 (65.71%) 7 hlas[ov]

Poistenie úveru vyžadujú najmä banky pri spotrebných úveroch ako podmienku na schválenie a pri iných úveroch je to ako dobrovoľná možnosť, ktorá môže klientovi zlepšiť podmienky úveru alebo úročenia. Poistenie pôžičky poskytujú aj nebankové spoločnosti, pričom najviac sa poisťuje proti strate zamestnania, ale pri hypotékach prevláda aj poistenie pre prípad smrti. Konkrétne dojednanie poistných podmienok je ale veľmi individuálne a líši sa pri každom prípade.

Pri väčších úveroch, napríklad hypotekárneho typu, by samozrejme povinne vyžadované poistenie úveru napríklad bankou pomerne výrazne zvýšilo mesačné náklady na úver a práve z tohto dôvodu sa pri veľkých úveroch toto poistenie nevyžaduje za povinné. Pokiaľ má ale človek uzavreté napríklad životné poistenie, môže to pomôcť jeho rodine práve pri nečakanej udalosti, napríklad smrti a peniaze zo životnej poistky sa tak môžu použiť na splatenie úveru.

Odporúčame overenú pôžičku od známych poskytovateľov:

  • rýchle vybavenie
  • bez poplatkov
  • pre každého
  • bez ručiteľa
  • diskrétne
Časovo obmedzená ponuka až do 6000 €
Nezáväzná žiadosť
48 klientov už dnes požiadalo

Vďaka životnému poisteniu je tak možné napríklad získať krytie aj presahujúce pôvodný limit alebo výšku úveru a v tom prípade sa môže klient spoľahnúť práve na takúto poistku. Na druhú stranu, poskytovatelia úverov vo väčšine prípadov ponúkajú vlastné možnosti poistenia úveru, ktoré sú zamerané na rôzne udalosti, ako je napríklad smrť, úraz, trvalá alebo dočasná invalidita, strata zamestnania a práceneschopnosť a tieto poistenia ušijú na mieru pre konkrétnu pôžičku.

Poistenie pre prípad smrti

Medzi najčastejšie poistenia úveru patrí poistenie pre prípad smrti, čo zahŕňa poistnú udalosť, ak klient ako splácateľ úveru zomrie. V tomto prípade poistenie pokryje obyčajne splatenie celého zostatku úveru vrátane úročenia, čo je výhodné pri menších, ale najmä pri väčších typoch úverov ako sú napríklad hypotekárne úvery. V rámci tohto poistenia môžu platiť ale aj určité výnimky, niektoré poistné zmluvy napríklad vylučujú plnenie v prípade samovraždy.

Okrem toho sa poistenie musí uzavrieť napríklad len v stave, ak je človek zdravý a tak je treba veľakrát aj zdravotná prehliadka. To však obvykle platí len pri väčších úveroch na niekoľko desiatok tisíc €. Tiež niektoré poistenie platí napríklad až od určitej doby, pričom napríklad je to až od dvoch mesiacov od uzavretia poistky. Niektoré podmienky môžu byť iné aj pri zavinenej alebo nezavinenej smrti či smrti následkom úrazu, takže sa oplatí zistiť si detaily.

Poistenie pri strate zamestnania

Poistenie schopnosti splácať úver pri strate zamestnania býva obsiahnuté väčšinou až v tých drahších balíkoch poistenia a nepatrí medzi tie typy poistiek, do ktorých sa hrnie väčšina klientov. V tomto prípade totiž platí, že dlžník si dokáže skôr nájsť prácu ako napríklad keď utrpí úraz a stane sa dočasne alebo trvale práce neschopný. Obvykle toto poistenie zahŕňa obdobie straty zamestnania ale aj následné obdobie napríklad nezamestnanosti klienta.

Chcete odporúčanie na výhodnú pôžičku pre každého?

Časovo obmedzená ponuka až do 6000 €
Vyplniť žiadosť
  • nezáväzná žiadosť
  • diskrétne jednanie
  • rýchle vybavenie
  • bez ručiteľa

Väčšinou prepláca poisťovňa za dlžníka splátky len po určitú dobu a podľa balíka poistenia ako aj výšky pravidelného poistného je táto doba veľmi diferencovaná. Môžu to byť len 3 mesiace, ale aj pol roka, prípadne aj celý rok. Aj tu môže ale platiť viacero výnimiek, pričom najčastejšie ide o situáciu, že poistné krytie nepokrýva prípady, ak dlžník prišiel o prácu dobrovoľne a sám. Tiež napríklad niektoré rizikové povolania alebo profesie majú individuálne podmienky.

PoskytovateľProduktVýška pôžičkyÚrokSplatnosť
ZunoPôžička2 001 € do 20 000 € 6,90 % do 15,90 % 6 - 72 mesiacov
Poštová bankaDostupná pôžička400 € do 7 000 € 7,50 % do 33,90 % 12 - 72 mesiacov
VÚB bankaFlexipôžička na čokoľvek 490 € do 25 000 €9,90 %12 - 120 mesiacov
Tatra bankaBezúčelový úver Classic500 € do 25 000 €9,90 %12 - 72 mesiacov
SberbankSpotrebný úver bezúčelový1 000 € do 25 000 €7,50 % 12 - 120 mesiacov
Prima BankPôžička1 000 € do 15 000 € 9,90 %24 - 120 mesiacov
OTP bankaotp EXPRES úver400 € do 20 000 €9,70 %1 - 84 mesiacov

Ostatné poistenia

Veľmi častým je aj poistenie pre prípad pracovného úrazu a práceneschopnosti. V tomto prípade po určitú dobu poisťovňa platí za klienta splátky úveru počas trvania doby, kedy je práceneschopný a nemôže tak mať aktívny príjem. Veľa poisťovní ešte môže rozlišovať dočasnú a dlhodobú práceneschopnosť, pričom samozrejmosťou je potvrdenie od lekára a rovnako aj uplynutie určitej ochrannej lehoty, obvykle 30 dní a až po nej nastáva plnenie.

V prípade invalidity poisťovne taktiež ponúkajú možnosť poistenia splácania úveru, či už ide o hypotéku, bankový úver alebo nebankovú pôžičku. Spolu s poistením proti smrti je práve tento druh poistenia najčastejší a je väčšinou v základnom balíku poistenia. Po dobu trvania invalidity, ktorú preskúma lekár aj posudková komisia Sociálnej poisťovne, bude poisťovňa namiesto klienta splácať pravidelné splátky úveru. Podmienkou je aj pravidelná kontrola zdravotného stavu.

Poistenie pôžičky životným poistením

Keďže sa výška poistenia počíta podľa poistného krytia a výšky úveru, poskytovatelia takéto poistenie splácania vyžadujú len pri menších a spotrebných úveroch. Pri veľkých hypotékach by to mohlo značne predražiť mesačnú splátku za úver a práve v týchto situáciách je poistenie už len dobrovoľné a je na klientovi. Tu môže byť alternatívou životné poistenie. Ak ho klient má a pravidelne naň platí, môže poistiť pôžičku životným poistením a má to aj výhodnejšie.

Kým poistenie úveru trvá len po dobu platenia úveru, pri životnom poistení ide o oveľa dlhšie obdobie. Pri životnom poistení ale pozor – väčšina poistných zmlúv má pripoistenie schopnosti splácať úver, ale to sa vzťahuje obvykle len na prípad smrti, maximálne trvalej či dočasnej invalidity. Preto je vhodné vyriešiť to ešte rozšírením poistného krytia alebo ďalším pripoistením k životnému poisteniu aj na situácie napríklad práceneschopnosti alebo straty príjmu.

Nechcú Vám nikde požičať? Skúste to tu
Získať pôžičku
Recenzia Poistenie úveru – aké sú možnosti a alternatívy patrí medzi pôžičky: ,

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Pôžička dňa

Ak si potrebujete rýchlo a bezpečne požičať sumu do 6000 €, nezáväzne požiadajte o MultiPôžičku.

Požičať teraz

<

Vážení zákazníci, dovoľujeme si vás upozorniť, že informácie na tejto internetovej stránke sú neaktuálne. Žiadame vás, aby ste sa pri výbere vami požadovaného finančného produktu týmito informáciami neriadili. Na úprave obsahu internetovej stránky sa pracuje. Ďakujeme.

X