Kontokorentný úver – koľko sa dá požičať a ako?

Obľúbenosť pôžičky

Kontokorentný úver poskytuje takmer každá banka u nás a ide o špecifický úverový produkt, ktorý je len v rámci ponuky bankových pôžičiek. Podľa definície ide o povolené prečerpanie účtu, ktoré sa vzťahuje na bežný účet, pričom v praxi funguje tak, že ak klient splní podmienky na dostatočný príjem a bonitu, dostane povolené prečerpanie k svojmu bežnému bankovému účtu a môže ísť do určitej sumy, povolenej od banky, do mínusu pri čerpaní peňazí z neho.

Takéto povolené prečerpanie je veľmi dobre využiteľné ako železná rezerva, pričom porovnanie viacerých bánk ukazuje, že podmienky sú veľmi podobné. Za získanie sa neplatia žiadne poplatky a rovnako ani počas poskytnutia povoleného prečerpania, pričom nie je ani nutné toto prečerpanie využiť. Na účte ho môže mať klient k dispozícii a keď bude potrebovať hotovosť alebo finančné prostriedky, môže čerpať z účtu aj vtedy, ak tam nemá vlastnú hotovosť.

Až pri prípadnom čerpaní kontokorentného úveru, čo môže byť formou platby platobnou kartou k bankovému účtu alebo výberom v hotovosti cez bankomat či platením napríklad v online obchode za tovar, zákazník čerpá úver a to len vtedy, ak ide takpovediac v rámci čerpania finančných prostriedkov do mínusu. Primárne sa totiž odrátavajú z jeho účtu najprv jeho vlastné financie. Platenie úrokov je teda naviazané len na situácie, kedy je účet v mínuse.

VÚB

V prípade VÚB banky je kontokorentný úver súčasťou bežného Flexiúčtu, pričom môže slúžiť na krátkodobé preklenutie finančnej situácie a výkyvov pre klienta. Nazýva sa aj Flexidebet a klient si môžete o tento úver požiadať aj priamo cez internetbanking, kde dostane 50 % zľavu z poplatku za poskytnutie, ktorý inak banka účtuje. Čo sa týka úroku, ten je cca 18 %, ak sú ale tieto požičané prostriedky zabezpečené, je to úroková sadzba len polovičná.

Slovenská sporiteľňa

SLSP poskytuje povolené prečerpanie k bežnému účtu minimálne vo výške 300 €, maximálne je to do výšky 3 – násobku mesačného príjmu klienta. Výhodou pre starších ľudí nad 65 rokov, kam spadajú obvykle najmä seniori a dôchodcovia, je tiež možnosť získať kontokorent a to od minimálnej výšky 180 €. Pre seniorov sa poskytuje kontokorentný úver najviac do veku 75 rokov. Úroková sadzba je variabilná, na druhú stranu sa neodlišuje príliš od iných bánk.

Tatra banka

Tatra Banka poskytuje povolené prečerpanie formou Voliteľného prečerpania len k balíku služieb Tatra Personal a to až do výšky 3.500 €, pričom výška konkrétneho limitu sa pravidelne podľa obratov na účte prehodnocuje. Zriadenie aj vedenie kontokorentného úveru je bez poplatkov, úver je bez dodatočného zabezpečenia a je možné ho samozrejme použiť ľubovoľne na hocičo, pričom úročenie je iba zo skutočne čerpanej aktuálnej sumy z úveru.

mBank

V rámci portfólia služieb a úverov mBank sa povolené prečerpanie volá mRezerva. Otvorenie aj vedenie tohto druhu úveru je bez poplatkov, pričom poskytnutie úveru je samozrejme viazané na bežný účet mKonto. Banka požičia formou kontokorentu najmenej 200 €, najviac to môže byť až do 12.000 € podľa príjmov klienta a jeho bonity. Vybavenie je rýchle a dá sa aj online, pričom podmienkou je mať zriadený účet, doložiť príjem a mať vek nad 18 rokov.

ČSOB

V ČSOB banke je tiež možné získať rezervu na účte, čiže povolené prečerpanie formou kontokorentného úveru, banka ho poskytuje od 150 € do 6.000 € a je bez poplatku za zriadenie, vedenie a aj predčasné splatenie. Úročená je len čerpaná suma z tohto limitu, maximálne banka poskytne klientovi do 3 – násobku jeho mesačného príjmu a úver sa jednoducho spláca automatickými splátkami. Na získanie stačia len dva doklady totožnosti.

BankaNázov produktuOdDoPožiadať
ČSOBRezerva na účte1506.000
Slovenská sporiteľňaPovolené prečerpanie300-
Poštová bankaPovolené prečerpanie1002.000Požiadať
mBankmRezerva20012.000Požiadať
ZunoRezerva3003.000Požiadať

Ako to funguje

Niektoré banky podľa obratov na bežnom účte môžu klientovi automaticky aktivovať určitý limit na povolené prečerpanie a zriadiť tak klientovi k bežnému účtu kontokorentný úver. V tomto prípade banka sama usúdi podľa obratov a bonity klienta, či je možné mu povoliť kontokorent a tiež aj to, aká bude výška limitu. Niektoré banky to robia napríklad po 3 mesiacoch vedenia účtu, iné majú toto obdobie dlhšie a klientovi kontokorent aktivujú po pol roku.

Druhá situácia je tá, keď sa sám klient rozhodne požiadať o kontokorentný úver. Na získanie je treba splniť podmienku veku nad 18 rokov, taktiež podmienku pravidelného príjmu, ktorý buď doloží potvrdením z práce alebo priamo obratmi na účte, ak mu tam chodí tento príjem a treba tiež mať v poriadku úverové a bankové registre, keďže banka nepožičiava napríklad klientom v exekúcií alebo s inými nedoplatkami, ktoré sa už objavili v registroch dlžníkov.

Na získanie kontokorentu má väčšina bánk podmienku, aby bol účet vedený dlhšiu dobu, obvykle od 3 do 6 mesiacov a každá banka to má inak. Po schválení môže klient čerpať kontokorent, ale až po vyčerpaní svojich prostriedkov na účte. Z čerpanej sumy potom banka počíta úrok presne do doby, kým klient na účet prostriedky nevráti tak, aby sa dostal znova do plusového stavu na účte. Za dobu, keď úver nečerpá a nejde do mínusu, neplatí žiadny úrok ani poplatky.

Recenzia Kontokorentný úver – koľko sa dá požičať a ako? patrí medzi pôžičky: , , , , , , , , , ,

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Pôžička dňa

Ak si potrebujete rýchlo a bezpečne požičať sumu do 6000 €, nezáväzne požiadajte o MultiPôžičku.

Požičať teraz

<

Vážení zákazníci, dovoľujeme si vás upozorniť, že informácie na tejto internetovej stránke sú neaktuálne. Žiadame vás, aby ste sa pri výbere vami požadovaného finančného produktu týmito informáciami neriadili. Na úprave obsahu internetovej stránky sa pracuje. Ďakujeme.

X